Bir girişimcinin hayatı, engebeli yollar gibi inişli, çıkışlıdır. Girişimci olmak hevesli olmaktan ibaret değil alınan derslerden ibarettir. Bu yazımızda 2020 Yılında Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmleri sizler için derledik.

Peki Ya siz Girişimcimisiniz?

Bugünün gençliği girişimci bir ruhla dolup taşıyor. Y kuşağının %62’si kendi işini kurmayı düşünmektir. Aslında tam olarak bu içeriği okuyorsanız yani Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmleri araştırıyorsanız o kişi sizsiniz.

Bu yazımda, kendi işlerine sahip olmak isteyenler için sizlere ilham verecek ve sizi bilgi sahibi girişimci filmlerini derledik. Hadi bu girişimci filmleri hakkında detayları alalım.

1. Steve Jobs (2015)

Michael Fassbender bu biyografik dramada Apple Inc’in kurucusu Steve Jobs‘u canlandırıyor. Film Steve Jobs’un biyografisine dayanıyor ve Apple’ın hızlı yükseldiği 1984-1998 yılları arasındaki kesiti ele alıyor. Apple’ın basit, ancak detay takıntılı tasarımını ve Jobs’un şöhretini yükseltmesinin yolculuğu film boyunca anlatılmış.

2. Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of Silicon Valley) 1999

1999 yılında çıkan bu film 1980’lerde teknoloji imparatorluklarını inşa ederken Steve Jobs ve Bill Gates’in başlangıcını gösteren klasik bir filmdir. Rekabetlerini, denemelerini ve zaferlerini ve teknoloji kurucu babaların farklı yöntemlerini vurguluyor. 

20 yaşında bir çocuğun IBM gibi büyük bir şirketi nasıl ele aldığını görecek ve ne olursa olsun hayalinize inanmanın ve onu takip etmenin değerini öğreneceksiniz. Birinin fikrinizi kopyalaması önemli değil. Önemli olan inanmak ve ne kadar iyi yaptığınızdır. 

3. The Social Network (Sosyal Ağ) 2010

Bu film, her girişimcinin izlemesi gereken bambaşka bir film. Dünyanın en genç milyarderinin meteorik yükselişini ve Harvard üniversitesinde yurt odasında yaptıgı girişimini gösteriyor.

Facebook. Mark Zuckerberg basit bir fikir aldı ve bugüne kadarki en kârlı işlerden birine dönüştürdü. Bunu nasıl yaptığını ve kurucuları ile birlikte yol boyunca karşılaştığı zorlukları göreceksiniz.

Okumalısınız:   Girişimcilik Bilmeden Girişimci Olmak

4. Genius’un Parlaması (Flash of Genius) 2008

Girişimci olan herkes, fikirlerinizi çalınmaktan korumanın neden önemli olduğunu anlamak için bu filmi mutlaka izlemelidir. Bir üniversite profesörü olan Robert Kearns, 1960’ların tüm oto devleri tarafından kucaklanan ön cam sileceğini icat ederek tüm otomobillerde standart bir cihaz haline geldi. 

Ancak otomobil üreticileri Kearns’a vadesi gelen krediyi vermiyor. Kearns kredisi için güçlü şirketlerle savaşırken izlemek can sıkıcı olabilir, ama burada tüm girişimcilerin öğrenmesi gereken önemli bir ders var.

5. Wall Street

Bu performansı için bir akademi ödülü kazanan Michael Douglas’ın parlak bir şekilde oynadığı karizmatik Gordon Gekko tarafından verilen ünlü “Açgözlülük iyidir” konuşmasının yer aldığı filmdir.

Oliver Stone tarafından yönetilen Wall Street, sırasıyla Charlie Sheen ve Michael Douglas tarafından parlak bir şekilde tasvir edilen hırs ve hırs hikayesini anlatıyor. 

Genç girişimciler olarak, hırsla cezbetmek ve ahlaki olarak anlaşılır kararlar vermek genellikle kolaydır. Wall Street, hırsın bizi etik olmayan bir yola nasıl yönlendirebileceğine dair uyarı vermeye çalışıyor.

Sizler için derlediğimiz Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmleri detaylıca anlatmaya çalıştık, araştırma sonucunda 100 e yakın film inceledik ve aralarından en iyi 5 filmi seçtik. Sizlerde yorum yaparak, film önerisinde bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz