Merhaba, internetteki araştırmalarıma baktığımda Google Analytics ile seo ilişkisi hiç ele alınmamış durumda. Hadi gelin bunları göz önünde bulundurarak web sitemizin görünürlüğünü arttıralım.

Google Analytics Google firmasına ait olan ücretsiz web sitesi performans takibi aracıdır.

Web sitenize gelen ziyaretçiler hangi sayfada ne kadar süre geçirdiğini sizlere gösteren bu mükemmel ötesi araç, aslında seo için hangi adımları atmanız gerektiği anlamanızda yardımcı olmaktadır.

Sizler hiç Google Analytics’e web sitenizi eklediniz mi?

Google Analytics’e web sitenizi eklerken sizlere kategori soruyor ya tabi biz türkler işleri çabucak bitirme derdinde olduğumuz için rasgele ilk gelen katogeriyi seçmekteyiz, işte bizim anahtar kelimemizde yükselemememizin sebepleri arasında buda vardır.

Ben bir elma üreticisiyiyim diyelim, kendimi portakal üreticisi olarak tanıtmam sizce doğrumudur. Kesinlikle doğru değildir, işte Google Analytics ile kategorimizi düzgün bir şekilde ayarladığımızda ve ziyaretçi almaya başladığımızda, organik ziyaretçi veya sosyal medyadan gelen ziyaretçi olsun hiç farketmez. Google amcamız Google Analytics’teki verilerine bakarak bu sitenin kategorisi bu, bu kelimeleri ana kelime olarak kendine belirlemiş, bu siteye sosyal medyadan ve organikten girişler var demekki bu site kategorisini yansıtıyor bu siteyi orantılı ve aktifliğine bakarak yükseltmeye başlayalım diyor.

Sektörden backlink almakta aynı şeydir, bir çiçekcinin web sitesinden seo ile alakalı bir web sitesine backlink almak ne kadar etkili olursa, Google Analytics’te kategoriyi rast gele seçmekte o derece etkilidir. Yani etkisi sıfırdır.

Hadi şimdi Google Analytics’te olan mülkünüzü düzenleyin ve seo için ilk adımı atmaya başlayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz